کـــــرســی آزاد فکــــری

سلام علیکم

یعنی حتی یکنفر اصلح نیست؟!

خب توی کرسی اول قرار شد بریم تحقیق کنیم بعد پازل چینی کنیم . اما من توی همین قسمت اولش گیر کردم من . بزار دونه دونه نامزدهای مطرح رو(اونایی که بنظر رای بیشتری دارن) فارغ از اینکه تایید صلاحیت میشن یا نه بررسی کنیم . بعد ببینید چی میگید ….

اما برای اینکه این افراد رو بررسی کنیم چندینتا ملاک احتیاج داریم . من پیشنهاد میکنم با این ملاکها پیش بریم . و این سوالها رو من از کاندیداها دارم .

باید قانون مدار باشند ، ولایتمدار باشند ، دارای سابقه اجرایی  ، بفهمند مدیریت کلان قوه اجرایی کشور یعنی چه ، دارای برنامه باشند ، به چه کسانی وصلند و وامدار چه کسانی هستند .

سوال اول : سابقه قانون مداری؟

سوال دوم : ولایتمداری کاندید ؟

سوال سوم : سابقه اجرایی کاندید ؟

سوال چهارم : به چه کسانی وصلند ؟

سوال پنجم : رابطه با غرب و بینش نسبت به غرب و بینش نسبت به استکبار ؟

سعید جلیلی : سابقه قانون مداری و ولایتمداری ایشون خوبه . چون در کاری که به ایشون محول شده ایشون طبق خطکشی های نظام و انقلاب و رهبری دارند کار می کنند . اما بنظر من ایشون سابقه اجرایی کلان ندارند . اما اقتدار و استکبارستیزیشون توی کار محوله خوب بوده . همچنین هنوز برنامه ای ارائه ندادند و اظهارم می کنند مستقل اومدند . خب این مباحث دلیل و برهان بر اصلح بودن و توانایی این شخص برای هدایت قوه اجرایی مملکت نمیشه . باید مشخص بشه ایشون برنامه اقتصادی و فرهنگی و راهبرد کلانشون چیه …

اکبر هاشمی رفسنجانی : سابقه التزام به قانون و ولایتمداری ایشون رو سال 88 همه دیدیم . همین دو مستند کافیه که احساس خطر کنیم حتی اگر ایشون رای هم بیاره شاید شاید چهارسال مملکت درگیر نزاع بین بدعتهای قوه مجریه و خون دل خوردن و نصیحتهای رهبری باشیم . سابقه اجرایی ایشون هم مطلوب نیست . چرا ؟ ایشون دارای تفکرات لیبرال اقتصادی هستند . طرفدار اقتصاد سرمایه داری . به این معنی که تمام پولهای مملکت رو میسپارند دست یه عده خواص و اونها باهاش هرجور صلاح بدونند کار اقتصادی می کنند . حالا خلاف نظام یه موافق نظام . نتیجش چی میشه ؟ نتیجش این میشه که اختلاف طبقاتی بسیار عمیق و غیر قابل حل بوجود میاد و افرادی می شوند اربابان مردم . بعد وقتی دولت بعدی هم میاد (اصلاحات) ناچاره که هیچ دستی به تیم اقتصادی نزنه تا گند مملکت در نیاد و یا اگه دولت خیلی بی کله و جسور بود (عدالت ورزی ) زانو خم کنه و بعد از 8 سال بیاد بگه ما تونستیم جلوی آمریکا و تحریم بایستیم اما جلوی این 200تا سرمایه دار داخلی که دست پرورده کارگزارانن نتونستیم بایستیم . درمورد رابطه با غرب هم که اصلا حزب کارگزارن بعنوان یه مصداق شناخته میشه که مبانیش رو از غرب میگیره . به قول بچه ها ضرب المثله . گذشته از همه اینا ایشون سر معانداتی که خانوادشون با نظام کرده هنوز نکته و مطالبه مردمی هست .

کامران باقری لنکرانی : ولایتمداری و گفتمان و قانون مداری خوب . اما سابقه اجرایی ایشون وزیر بوده اما وزیر عمومی نبوده و ارتباطش با یه قشر خاص از جامعه بوده . و بحثها و سخنرانی هایی هم که میکنه همه گفتمانی در صورتیکه الان ما به مشکلات کلان اقتصادی مواجهیم که باید بهش پرداخته بشه که ایشون میخواد چه کنه . این گفتمانها فقط ، برای مردم نون و آب نمیشه . باید برنامه اقتصادی قوی بده . رابطه با غرب رو هم که صراحتا کوبونده . در کل این مباحث هم دلیل و برهان بر اصلح بودن و توانایی این شخص برای هدایت قوه اجرایی مملکت نمیشه . حتی اگه پشتوانش جبهه پایداری باشه که من بهش نکاتی هم دارم .

محمد باقر قالیباف : ایشون ولایتمداری و قانون مداریشون خوب بوده تا الان . سابقه اجراییشون بسیار مطلوب بوده ، چه در جنگ ، چه نیروی انتزامی ، چه شهرداری . اما ایشون چندتا نکته دارند که باید شفافش کنند . برنامه فرهنگیشون چیه؟ برنامه اقتصادیشون چیه؟ در بعضی از مباحث فوق العاده زیرکانه و میانه رو اظهار نظر کردند که باعث شده کسانی که تمایلی به ایشون ندارند ضد حرفهای ایشون رو تقلی کنند . مثلا رابطه با آمریکا و موضعشون نسبت به فتنه 88 . البته بعضیا ایشون رو هاشمی کوچک می بینند . نمیشه اینطور قضاوت کرد.  درمورد ایشون فعلا نمیتونم اظهار نظر صریح کنم چون ایشون اظهار نظر صریح نمی کنند .. باید ببینیم مواضع آیندشون چیه

 محسن رضایی : از ولایتمداری و قانون مداریشون نمیدونم چی باید گفت . سابقشون پاکه . در بحث فرهنگ ایشون مواضع شفافی نداشتند و بعضا شنیدم مواضع ناجالبی گرفتند که حالا بازش نمی کنم . در بحث اقتصاد هم ایشون تزهای متفاوتی دادند که به عقیده من جالب نیست . بعضی مناطق از بعضی مناطق متمایز میشه و در نهایت مطمئنا چوبش رو فرهنگ میخوره و کشور یکپارچمون آماده تجزیه پذیری میشه . . در کل این مباحث هم دلیل و برهان بر اصلح بودن و توانایی این شخص برای هدایت قوه اجرایی مملکت نمیشه و حتی دیدگاههای ایشون مضره .

**

بقیه بنظرم در جایگاه نقد نیستند … . اگر بنظرتون کسی هست بگید که ما نقدش کنیم

…………………….

پی نوشت :

 واقعا متأسفم برای دانشگاه ها و حوزه های علمیه و مدارس و وزارتخانه های مربوط که امتحانات رو برای انتخابات تغییر می دهند اما برای سه روز ایام اعتکاف نه .

دقیقا در این سه روز تمام مدارس و دانشگاهها و حوزه های علمیه امتحان دارند و تا کنون اکثر مساجد و سردمداران کار فرهنگی در شهر ما امسال از برگزاری اعتکاف فقط به این دلیل دوری کرده اند .

واقعا متاسفم .