پوستر : اعتکاف ، لحظه های ناب با خدا بودن
Rate this post

Rate this post

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله :

مَنِ اعتَکَفَ إیمانا وَ احتِسابا غُفِرَ لَهُ ما تَقَدَّمَ مِن ذَنبِهِ؛

همه گناهان گذشته کسى که از روى ایمان و براى رسیدن به ثواب الهى معتکف شود، آمرزیده مى ‏شود.  ( کنزالعمّال، ح۲۴۰۰۷ )

 

پیش نمایش طرح (کلیک کنید)

اعتکاف ، لحظه های ناب با خدا بودن

دریافت سایز اصلی :   DOWNLOAD

***

به انضمام :

پاداش تنها یک عمل در ماه رجب! 

تصور کنیم حال فردی را در گودال تنگ و تاریک و سیاه قبر، آن هنگام که کسان و اموال و دارایی‌هایش را چون نقشی بر آب و تمام آمال و آرزوهای خود را بر باد رفته می ببیند، آن هنگام که احساس می‌کند هیچ امیدی به رهایی و هیچ مفری برای خلاصی از بستر سرد و نمور گور ندارد، هنگامی که به راستی درک کرده است واقعیت مرگ و پایان کار دنیای خود را.

در چنین حالی که سر در گریبان اندوه گرفته و وحشتی تمام ناشدنی سراپای وجودش را به لرزه انداخته و یأس بر اردوگاه جان وی سایه افکنده و ناامیدانه به عقبای خود می‌اندیشد، به ناگه روزنی از نور پدید آید و هم‌نشینی بر او درآید با نیکوترین صوت و با زیباترین صورت، با رویی خندان و درخشان و با زبانی خوش الحان که او را بشارت دهد بر پایان اندوه و غم و رهایی از هر شدت و سختی و به او بگوید که نترس و نگران و نومید مباش که من هم نشین توأم تا آن هنگام که سر از این گور سیاه برآوری و بر محضر پروردگارت حاضر شوی و او بپرسد که تو کیستی که من تاکنون چنین صورتی با چنین جلوه ای ندیده‌ام و سخنی شیرین‌تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی بهتر از تو نبوئیده ام و در جواب بشنود که من همان نماز لیله الرغائبم که بجای آورده ای.

آمده‌ام تا حقت را ادا کنم، وحشت را از تو بردارم، هم‌نشینت باشم تا هنگامی که در صور دمیده شود و در قیامت هم، سایه ای باشم بر سر تو. به راستی حال اکنون این شخص با لحظاتی قبل چگونه قابل قیاس است.

این موهبت وصف ناشدنی، پاداش موقت! انجام فقط یک عمل از مجموع اعمال وارده در ماه عزیز و نورانی رجب است.

رجب ماه توبه و طلب عفو است و شبی چون لیله الرغائب را در خود دارد. شبی که عطا و بخشش خداوند در آن خارج از حد تصور آدمی است؛ و این، دلیل نامیدن این ماه به ماه آمرزش خواهی (شهرالاستغفار) است.

از معانی رغائب یکی بخشش و رحمت فراوان و بی حساب است که خداوند بندگان مخلص خود در این ماه نورانی را مشمول آن می‌گرداند.

در حدیث است شب جمعه اول این ماه احیا و بیداری و نیایش فضیلت ویژه دارد و موجب دستیابی به عطایای ارزشمند حضرت پروردگار است. در حدیث است که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود: ملائکه این شب را به این نام نهادند.

رجب ماه خداست و همین ماه خدا بودن رجب است که روزه و نمازهای خاصه و سایر عبادات در ن با نیتی خالص و بدون چشم داشتی، خشنودی ویژه خداوند را به دنبال دارد تا بدان جای که خواسته تمامی فرشتگان گرد مده از سمان‌ها و زمین بر کعبه و اطراف ن در این ماه عزیز را که طلب عفو و بخشش از عبادت کنندگان رجب را مسألت دارند به یکباره اجابت می‌کند و می‌فرماید که «از تمامی ن‌ها در گذشتم»

در جایی دیگر نقل شده است که حضرت فرمودند: «از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید زیرا شبی است که فرشتگان آن را لیله الرغائب می‌نامند.»

ماه استغفار امت پیامبر

پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه واله و سلم) فرمودند: ماه رجب ماه استغفار برای امت من است. «رجب ماه نزول و ریزش بی حد و حصر رحمت الهی است و از همین روی است که این ماه را رجب الاصب (ماه نزول سرشار رحمت الهی) نیز خوانده‌اند.»

رجب توصیه و تذکر تمامی معصومین و اولیاست. رمضان ماه امت پیامبر است و شعبان ماه پیامبر، اما رجب ماه خداست و همین ماه خدا بودن رجب است که روزه و نمازهای خاصه و سایر عبادات در آن با نیتی خالص و بدون چشم داشتی، خشنودی ویژه خداوند را به دنبال دارد تا بدان جای که خواسته تمامی فرشتگان گرد آمده از آسمان‌ها و زمین بر کعبه و اطراف آن در این ماه عزیز را که طلب عفو و بخشش از عبادت کنندگان رجب را مسألت دارند به یکباره اجابت می‌کند و می‌فرماید که «از تمامی آن‌ها در گذشتم».

هفتمین ماه سال هجری قمری از حرمت و قداست بی مانندی برخوردار است. در هنگامه محشر ندایی بلند اهالی رجب را فرا می‌خواند (این الرجبیون)، و کسانی که این ماه خدا را درک کرده‌اند و گرامی داشته‌اند، شادمان و هروله کنان به سوی صاحب ندا می‌شتابند؛ و چه سعادتمندند آنانی که در آن وادی اسف و افسوس در زمره اهالی رجب شمرده خواهند شد.

چرخش قمری اکنون فصل ویژه عبادت و بندگی را برایمان به ارمغان آورده و فردا اولین روز این فصل است. فصلی که آغازش «رجب» است و امتدادش با گذر از «شعبان» به «رمضان» رسیده و با «فطر» آن پیوند می‌خورد. به امید پیوستن و همراه شدن با کاروان رجبیون، بعد از هر فریضه مفاتیح می گشاییم و می‌خوانیم «یا من ارجوه لکل خیر و امن سخطه عند کل شر یا من یعطی الکثیر بالقلیل یا من…» و بسیار می گوییم «استغفرالله و اسئله التوبه»

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

***

ارزش روزه‌ی ماه رجب

از حضرت موسى بن جعفر علیهماالسلام نقل شده است که: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد آتش جهنم به اندازه یک سال راه، از او دور شود و هر کس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب گردد .


رجب

محبت و مهربانی خداوند به بندگانش به حدی است که با وجود خطاها و اشتباهات فراوان، فرصت های زیادی برای بازگشت و اصلاح بندگان قرار داده است. فرصتهایی که هر کدام به نوبه خود یک فرصت طلایی و درجه یک حساب می شود.

 از فرصتهای بسیار عالی و مهم جهت اصلاح و بازگشت، ماه رجب است، ماهی که ماه خدا نامیده شده است.

اهمیت فرصت های الهی با ارائه روشها و محورهای متنوع بیشتر روشن میشود، به این بیان که هرچه فرصت طلایی تر باشد، راه های ارتباط با خدا توسط ادعیه نیز بیشتر می شود، به همین دلیل یکی از ماه هایی که از اعمال فراوانی برخوردار است ماه رجب است .

بیان اهمیت این ماه:

از حضرت رسول صلى الله علیه و آله روایت شده که ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگ با کافران در این ماه حرام است.

فرمودند: رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است.

 کسى که یک روز از ماه رجب را روزه دارد مستوجب خوشنودى بزرگ خدا گردد و غضب الهى از او دور گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

از حضرت موسى بن جعفر علیهماالسلام نقل شده است که: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد آتش جهنم به اندازه یک سال راه، از او دور شود و هر کس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب گردد.

و همچنین فرمودند: که رجب نام نهرى است در بهشت، از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر، هر کس یک روز از رجب را روزه دارد البته از آن نهر بیاشامد.

حضرت صادق علیه السلام فرمودند که: حضرت رسول صلى الله علیه و آله فرمودند که: ماه رجب ماه استغفار امت من است، پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را أصب مى‏گویند، زیرا که رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار نازل مى‏شود، پس بسیار بگوئید: أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَهَ

دعاها و اذکار زیادی در این ماه وارد شده است، برای افرادی که به دنبال فرصتهای طلایی زندگی میگردند این یک فرصت فوق العاده برای پاک نمودن خود و نزدیک شدن به خدا است. با یک برنامه ریزی روزانه منظم می توان از کمال برکات این ماه پر مهر و پر برکت استفاده کرد

همچنین:

ابن بابویه به سند معتبر از سالم روایت کرده است که گفت: رفتم بخدمت حضرت صادق علیه السلام در اواخر ماه رجب، که چند روز از آن مانده بود، چون نظر مبارک آن حضرت بر من افتاد فرمود: که آیا روزه گرفته‏اى در این ماه، گفتم نه و الله اى فرزند رسول خدا، فرمود: که آنقدر ثواب از تو فوت شده است که قدر آن را بغیر خدا کسى نمى‏داند، به درستى که این ماهى است که خدا آن را بر ماههاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و براى روزه داران آن، گرامى داشتن را بر خود واجب گردانیده، پس گفتم یا ابن رسول الله اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه‏داران آن فایز مى‏گردم، فرمود: اى سالم هر که یک روز از آخر این ماه روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سکرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر که دو روز از آخر این ماه روزه دارد بر صراط به آسانى بگذرد و هر که سه روز از آخر این ماه را روزه دارد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدتها و هولهاى آن روز و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا کنند و بدانکه از براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده است و روایت شده که اگر شخص قادر بر آن نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد:

سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لاَ یَنْبَغِی التَّسْبِیحُ إِلاَّ لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ‏ ؛  پاک و منزه است خداى با جلالت پاک و منزه است آن خدایى که تسبیح جز براى او سزاوار نیست پاک و منزه است خداى عزیز با اکرام پاک و منزه است آن خدایى که جامه عزت بر اوست و او اهل عزت است.

از حضرت رسول صلى الله علیه و آله روایت شده که: هر که در ماه رجب صد مرتبه بگوید:

أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ‏

و ختم کند آن را به صدقه، ختم فرماید حق تعالى براى او به رحمت و مغفرت، و کسى که چهار صد مرتبه بگوید، بنویسد براى او اجر صد شهید را.

حضرت صادق علیه السلام فرمودند که: حضرت رسول صلى الله علیه و آله فرمودند که: ماه رجب ماه استغفار امت من است، پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را أصب مى‏گویند، زیرا که رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار نازل مى‏شود، پس بسیار بگوئید: أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَهَ

و نیز از آن حضرت مروى است که کسى که بگوید در ماه رجب هزار مرتبه‏

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ‏

بنویسد خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه و بنا فرماید براى او صد شهر در بهشت‏.

روایت است کسى که در رجب در وقت صبح هفتاد مرتبه و در وقت پسین (عصر) نیز هفتاد مرتبه بگوید:

أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ‏

و چون تمام شد، دستها را بلند کند و بگوید: اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِی وَ تُبْ عَلَیَ‏

پس اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و آتش او را نسوزاند، به برکت رجب‏

و همچنین: در جمیع این ماه هزار مرتبه بگوید

أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ ذَا الْجَلاَلِ وَ الْإِکْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ‏

تا خداوند رحمان او را بیامرزد.

این بخشی از اعمال ماه رجب است.

 دعاها و اذکار زیادی در این ماه وارد شده است، برای افرادی که به دنبال فرصتهای طلایی زندگی میگردند این یک فرصت فوق العاده برای پاک نمودن خود و نزدیک شدن به خدا است. با یک برنامه ریزی روزانه منظم می توان از کمال برکات این ماه پر مهر و پر برکت استفاده کرد.

داریوش عشقی

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

***

پوستر : اعتکاف ، لحظه های ناب با خدا بودن ، پوستر اعتکاف ، بنر اعتکاف ، پوستر اطلاع رسانی اعتکاف

شیعه آرت

السلام علیک یا علی بن محمد ایها الهادی النقی

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 3

 1. سلام…..ماشاءالله…تبارک الله…بی نهایت زیباشد..
  از روی مانیتور بوسیدم…خدا قوت..

 2. توسط احمد

  استفاده کردم عالی بود

  انشالله شهید بشید

  سپاس

 3. لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.