بنر یادبود شهدای غواص اهواز
Rate this post

Rate this post

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا ابا عبدالله

***

از خوش روزگار ، قرعه ی دو تا از ۱۷۵غواص شهید دست بسته به نام مسجد ما خورد . مسجد حجازی اهواز از فعالترین و باسابقه ترین مساجد قبل از انقلاب و دوران ۸ سال دفاع مقدس هست که قریب به ۱۳۰ شهید تقدیم اسلام کرده . از این تعداد حدود ۱۰شهید از سرداران و فرماندهان جنگ هستند و حدود ۱۰شهید هم مفقودالاثر داشتیم که همکنون پیکر دو تن از این شهیدان کشف شد و به آغوش وطن بازگشت .

شهیدان حسینعلی بایمانی نژاد و منوچهر تنگسیری .

البته شهید منوچهر تنگسیری در اصل در دیگر مسجد محله ، مسجد حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها عضو بوده و اصل فعالیت و اعزامشون از اون مسجد بوده اما به نقل دو نفر از بزرگان شهر و قدیمی های مسجد و همرزمانشون در جریان مشورت و برنامه ریزی برای تشییع شهدای غواص فرمودند که شهید تنگسیری هم به نوعی از شهدای مسجد حجازی بوده و این شهید به مسجد رفت و آمد داشته و در کتابخانه جعفریه مسجد حجازی عضویت داشته .

ما هم توفیق داشتیم در این بین خدمتی ناچیز انجام بدیم و در فضاسازی در کنار دوستان کمک کنیم . البته بنده کاری نکردم و همش فتوشاپکاری طرح های اساتید هست .

 

پیش نمایش طرح ( کلیک کنید )

شهدای غواص

شهدای غواص

دریافت سایز اصلی :           DOWNLOAD

***

 به انضمام :

پدر شهید باایمانی‌نژاد پس از ۲۹ سال انتظار:

“پسرم آمدنش را اطلاع داده بود”

پدر شهیدان باایمانی‌نژاد در گفت‌وگو با تسنیم از ۲۹ سال انتظار برای بازگشت پیکر سومین فرزند شهیدش گفت.

به گزارش عروج؛ شناسایی هویت ۶ شهید غواص خوزستانی و مراسم تشییع و خاکسپاری ۳۷ شهید دوران دفاع مقدس در خوزستان دوباره فضای معنوی استان خوزستان را دگرگون کرده است.

یکی از شهدای خوزستانی عملیات کربلای ۴ شهید حسینعلی باایمانی‌نژاد است؛ برای شناخت روحیات شهید و خانواده وی با قربانعلی باایمانی‌نژاد به گفت‌وگو نشستیم. وی که سابقه حضور در عملیات آزادسازی خرمشهر و مناطق عملیاتی غرب را دارد از خاطرات خود از آن دوران و ۲۹ سال انتظار برای بازگشت پیکر فرزند شهیدش گفت.

قاب عکس‌ شهدا، امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای بر دیوارهای منزل باایمانی‌نژاد جلوه‌آرایی کرده، خانواده‌ای که ۳ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است. حسنعلی، محمدعلی و حسینعلی ۳ شهید خانواده باایمانی‌نژاد هستند که در عملیات شکست حصر آبادان، خیبر و کربلای ۴ به دست نیروهای بعثی به شهادت رسیدند.

آنچه در زیر می‌آید حاصل گفت‌وگوی خبرنگاران تسنیم در یک روز گرم تابستانی با پدر شهیدی است که در سرمای زمستان به آب زد تا امروز کشور ایران بتواند اقتدار، سربلندی و آزادگی را تجربه کند.

*: ضمن تبریک و تسلیت به‌مناسبت پیدا شدن پیکر فرزند شهیدتان، برای آغاز گفت‌وگو لطفاً مختصری از زندگی ۳ شهید خانواده باایمانی‌نژاد بگویید؟

پدر شهید: شهید حسنعلی در زمان نوجوانی در مسجد حجازی مشغول بود و در زمان جبهه در مسجد به‌عنوان مسئول غذاخوری و مبارزه با مواد مخدر مشغول بود که به بنده گفت رزمندگان اسلام به نیروهای جدیدی احتیاج دارند و امام خمینی(ره) دستور داده‌اند که باید حصر آبادان شکسته شود.

حسنعلی می‌خواست به مناطق عملیاتی اعزام شود تا در عملیات شکست حصر آبادان شرکت کند، بنده هم مخالفتی نکردم و این فرزندم در عملیات شکست حصر آبادان شرکت کرد.

نحوه شهادت حسنعلی برخورد موشک به سنگرشان بود که او دو هفته پس از اعزام به مناطق عملیاتی به شهادت رسید و در گلزار شهدای اهواز به خاک سپرده شد.

دومین پسر شهید بنده محمدعلی بود که برای اعزام به‌همراه حسنعلی آنها را برده بودم و به حوزه‌ اعزام رزمندگان معرفی کردم.

محمدعلی قبل از شهادت دچار موج‌گرفتگی شده بود و چند هفته‌ای در اهواز و تهران مشغول مداوا بود، پس از بهبودی نسبی در عملیات خیبر شرکت کرد و در آنجا به شهادت رسید.

وقتی کارکنان شرکت گروه ملی از محاصره آزاد شدند به ما گفتند: اگر محمدعلی نبود همه ما اسیر می‌شدیم؛ محمدعلی پشت تیربار قرار گرفته بود و به همین دلیل مانع از نفوذ بعثی‌ها شده بود و به همین دلیل کارکنان شرکت گروه ملی توانستند از معرکه به‌صورت سالم خارج شوند.

وقتی گلوله‌های تیربار محمدعلی به پایان رسید هواپیمای جنگی نیروهای بعثی به سنگرش حمله کردند و با منفجر کردن سنگر محمدعلی را به شهادت رساندند.

اما حسینعلی پاسدار رسمی سپاه پاسداران بود و از دو برادر شهید خود از نظر سنی کوچکتر بود و چندباری ترکش‌های دشمن به بدنش اصابت کرده بود.

یکی از دوستان این شهید تازه تفحص شده ما می‌گفت: پس از شکست عملیات کربلای ۴ حسینعلی اسلحه‌اش را به یکی از دوستان به‌نام آقای شبیبی می‌دهد و یکی از رزمندگان ما را که دچار مجروحیت بود به دوش می‌کشد تا نجات دهد. این آخرین صحنه‌ای بود که دوستان حسینعلی برای ما تعریف کرده بودند و پس از آن خبری از او به ما نرسید.

*: دوستان شهید حسینعلی خاطره‌ای از حضور وی در جبهه‌های جنگ برای شما تعریف کرده‌اند؟

پدر شهید: بله، یکی از نکات جالب زندگی حسینعلی این بود که در موقع اقامه نماز طلبه‌های سنگر جلوی صف نماز اقامه نمی‌کردند و می‌گفتند باید حسینعلی امام جماعت شود.

به‌نظر بنده واقعاً نماز در زندگی این سه شهید تأثیر گذاشته بود که هر ۳ آنها این‌قدر مورد احترام دوستانشان واقع می‌شدند.

*: حاج آقا، از انتظار ۲۹ساله‌تان برای بازگشت پیکر حسنیعلی، فرزند شهیدتان برایمان بگویید؟

پدر شهید: واقعاً ما به این نتیجه رسیده‌ایم که زندگی ما لحظه‌ای بیش نیست و باید در این مدت زمان کوتاه مفید واقع شد، ما خوشحال بودیم از اینکه ۳ فرزند ما به شهادت رسیده‌اند.

وقتی انسان به این نتیجه برسد که روزی آمده و باید روزی برود و حساب پس بدهد، پس چه رفتنی بهتر از شهادت در راه خدا، و ناراحتی نداشتیم.

*: خبر بازگشت پیکر شهید حسینعلی را چه‌کسی به شما اطلاع داد؟

پدر شهید: در ابتدا از سپاه خوزستان این موضوع را به ما اطلاع دادند اما بعد از آن بنیاد شهید هم با اعزام هیئتی خبر بازگشت پیکر شهید را به ما دادند.

البته ۲ شب قبل از اینکه خبر بازگشت پیکر را به ما بدهند، حسینعلی در خوابم این بازگشت را اطلاع داد و آمادگی شنیدن خبر را داشتم.

*: واکنش شما و حاج خانم پس از شنیدن خبر بازگشت پیکر چه بود؟

پدر شهید: بنده خوشحال شدم از اینکه پیکر بازگشت و البته سال‌های زیادی است که نگران پیکر شهید نبودم چرا که هم خودش دوست داشت گمنام شهید بشود و هم ما معامله‌مان را با خدا انجام داده‌ایم.

اما مادر شهدا اوضاع جسمی‌اش مناسب نیست و اکنون مدتی در خارج از استان مسافرت رفته است و اطلاعی از بازگشت پیکر شهید ندارد.

بنده به فرزندان سپرده‌ام که کسی چیزی به او نگوید و موقع تشییع شهید از این موضوع باخبر شود.

*: شما پدر ۳ شهید دوران جنگ تحمیلی هستید، کسی از دوستان یا بستگان به شما گفته که چرا اجازه دادید پسرانتان به جبهه اعزام شوند؟

پدر شهید: خوب، به‌صورت طبیعی کسانی که به مسائل مادی دنیا توجه می‌کنند این موضوعات را به ما می‌گویند اما ما به این موارد توجهی نمی‌کنیم.

برخی از مردم فقط چیزهایی را که می‌بینند بدون تفکر قبول دارند اما توجهی به عزت انسانی نمی‌کنند، چیزی که برای ما مهم است عزت کشور و سربلندی مردم است.

خدا می‌داند که اگر بعثی‌ها بر کشور ما مسلط می‌شدند چقدر مرتکب فساد می‌شدند و به همین دلیل ما از شهادت فرزندانمان ناراحت نشدیم و البته خوشحال هم شده‌ایم که خداوند متعال توفیق این را به ما داد که فرزندانمان در راه دفاع از اسلام به شهادت برسند.

*: تأکید شهدا به‌ویژه سه فرزند شهید شما در وصیت‌نامه‌هایشان بر چه موضوعی است؟

پدر شهید: حمایت از امام خمینی(ره) و خالی نبودن جبهه‌ها مهم‌ترین مواردی بود که در وصیت‌نامه ۳ شهید وجود دارد.

*: برخی از مشکلات اجتماعی که در شهر قابل مشاهده است، شما را ناراحت نمی‌کند؟

پدر شهید: ناراحت می‌شویم اما ما در کشور اسلامی زندگی می‌کنیم و سعی کرده‌ایم در حد امر به معروف و نهی از منکر اعتراضمان را به برخی از شهروندان بکنیم. البته ما باید زمان شناس باشیم و قبل و بعد از ولی فقیه در جامعه گام برنداریم.

*: وجود چندین عکس از امام خمینی(ره) و عکس مقام معظم رهبری بر دیوارهای منزل شما قابل توجه است ، دلیل این همه ارادت و عشق به ولی فقیه در منزل شما چیست؟

پدر شهید: علاقه ما به امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری اصلی‌ترین دلیل ما برای نصب عکسشان روی دیوارها است. همچنین باید توجه کنیم که امام خمینی(ره) فرموده‌اند ولایت فقیه همان ولایت انبیا است ؛ پس وظیفه ما انتقال پیام ولایت فقیه به جامعه است.

*: توصیه شما به جوانان امروز کشور چیست؟

پدر شهید: مقام معظم رهبری تکلیف همه ما را با یک جمله در این باره مشخص کرده‌اند؛ ایشان فرمودند: زنده نگاه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست، پس این دلیل بزرگی است که ما یاد شهیدان را گرامی بداریم.

وظیفه امروز مردم کشور گرامی داشتن یاد شهدا و تجلیل از مقام آنها است تا پیام شهدای اسلام در دوران جنگ تحمیلی به گوش همه برسد.

*: انتظار شما به‌عنوان پدر ۳ شهید از مسئولان چیست؟

پدر شهید: مسئولان همیشه به خانواده شهدا عرض احترام می‌کنند و همیشه به خانواده ما سر می‌زنند. فرمانده سپاه ولی‌عصر(عج) و فرمانده انتظامی خوزستان همیشه جویای احوال ما هستند و ۲ ماه پیش هم هیئتی از سوی سردار جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران به خانه ما آمدند.

اما توصیه بنده این است که این مسئولان راه شهدای ما را ادامه دهند و نگذارند خون شهدا پایمال شود؛ چرا که کوتاهی مسئولان سبب می‌شود که در آخرت گرفتار شوند.

بهای انقلاب اسلامی ما خون شهیدان است و به همین دلیل باید راه شهدا به بهترین شکل ادامه یابد. خنثی شدن فتنه‌ها و حفاظت انقلاب از آسیب‌ها حاصل برکت خون شهیدان انقلاب است.

گفت‌وگو از اکبر بهاری و سیدعلیرضا شریفی

تسنیم

***

ثامن گرافیک

همیشه توی کار فکرم این بوده که کاربردی ، ساده ، همه پسند و قابل چاپ باشه . از سال 1392 با دوستان عزیزم در سایت عمارها ساکنیم و افتخار می کنم که در کنار این بزرگواران مشغول کار فرهنگی سایبری هستیم . کتانباف 09357331280 التماس دعا

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.