السلام علی الحسین …
Rate this post

Rate this post

سلام بر حسین … سلام بر سالار شهیدان …

سلام بر شهیدان راه حسین (علیه السلام) از یاران وفادار عاشورای سال ۶۱ تا مدافعان حرم  آل الله در سال ۱۴۳۷ …

 سلام بر محرم حسین (علیه السلام) که کم کم بوی عطرش به مشام میرسه …

طرح ها و پوسترهای ویژه ماه محرم رو کم کم منتشر می کنیم، ان شاءالله که قبول صاحبش افتد و به کار دوستان بیاید.

پیش نمایش طرح (کلیک کنید)

السلام علی الحسین ...

دریافت سایز اصلی :  DOWNLOAD

پی نوشت : کم کار شدیم ولی بیکار هرگز !

***

به انضمام :

شهرت خطرناک است/ علت تاثیر نداشتن بعضی مجالس، نگاه مادی است/باید مطیع صد در صد رهبر انقلاب باشیم

عقیق : حاج ماشاءالله عابدی ذاکر پیشکسوت اهل بیت(ع) در مراسم جشن عید غدیر در هیئت میثاق با شهدا نکات مهمی را درباره وضعیت مداحی قبل و بعد ا انقلاب بیان کرد و توصیه هایی هم ذاکرین اهل بیت(ع) به خصوص جوانان داشت.

در ادامه مشروح این سخنان را می خوانید:

بنده از کسانی هستم که وضعیت بعد از انقلاب را از همه جهات بهتر از قبل از انقلاب می دانم . یکی از این جهات مداحی است. خب بنده مداحی هم قبل از انقلاب را هم درک کرده ام و در آن حضور داشته ام و هم مداحی بعد از انقلاب را.

بعضی ها همیشه عادت به تعریف از گذشته دارند . یعنی مثلا بیست سال پیش را بهتر از الان می دانند ، اگر نوار سخنان بیست سال پیششان را گوش بدهید همان موقع هم از بیست سال قبلش تعریف می کرده اند . اما بنده معتقدم اوضاع امروز به خصوص از نظر وضعیت مداحی به مراتب بهتر از گذشته است

قبل از انقلاب سطح سواد مداحان پایین بود

اولا زمان طاغوت مداحی به این گستردگی نبود. یعنی اینطور نبود که وقتی اعلام شود فلان مداح قرار است بخواند ، جمعیت انبوهی حضور پیدا کنند. محتوای جلسات هم این گونه نبود. مثل اکثر افراد جامعه ، سطح سواد در مداحان هم بسیار پایین بود. کم نبودند مداحانی که حتی سواد خواندن و نوشتن نداشتند اگر بعضا چه اشعار بلندی هم حفظ می کردند. ولی امروزالحمدلله سطح سواد خیلی بالا آمده است و در جامعه مداحی هم افراد تحصیلکرده و فاضل کم نیستند. یکی از این افراد برجسته برادر عزیزم آقای میثم مطیعی هستند که هم در حوزه تحصیلات تلاش کرده اند هم تحولی در عرصه مداحی ایجاد کرده اند و آن تحول این است که در اشعار و مداحی هایشان به قول شهید مطهری به یزید های زمان و شمر های زمان اشاره می کنند و موضوعات روز را در خواندنشان تبیین می کنند.

نکته بعدی دقت ایشان در نحوه اداره جلسه است که تلاش می شود اشکالاتی که در سایر جلسات هست در اینجا نباشد و یا کمتر باشد.

در آینده مداح باید حد اقل با مدرک دکتری داشته باشد

این روش می تواند الگوی خوبی برای جوانان و علاقه مندان به مداحی باشد. بنده چون در مدرسه مشغولم و سر و کارم با دانش آموزان است بعضا شاهدم که بچه هایی که در هیئت حضور پیدا می کنند و به مداحی علاقه مند می شوند کم کم نسبت به درس و تحصیلات بی توجهی می کنند و این اصلا خوب نیست . در آینده مداح باید حد اقل با مدرک دکتری داشته باشد. باید در این راه قدم برداشته شود و این مداحی است که می تواند موثر باشد. البته داخل پرانتز این نکته را هم بگویم که وقتی انسان به شهرت می رسد خطرات زیادی در کمینش است.

امیرالمومنین (ع) می فرماید : ان قدرتم الا تعرفوا ففعلوا ( اگر قادرید که کاری بکنید که شناخته نشوید آن کار را بکنید.) یعنی از شهرت فرار کنید. حالا یک وقت است که خدا نام انسان را بر سر زبان ها می اندازد ، در آن وقت دیگر باید خود را به خدا سپرد. ولی بدانید شهرت خطرناک است و هرچه سن انسان پایین تر باشد این خطر بیشتر است. می فرماید الهی لا تکلنی الی نفسی طرفه عین ابدا .

شهرت برای مداح خطرناک است

انسان هر چه قدر پیش مردم عزیز می شود باید به همان میزان بلکه بیشتر پیش خودش ذلیل شود. در دعای عرفه هم هست به این مضامین که خدایا مرا پیش مردم عزیز و پیش خودم ذلیل کن.

در این حالت است که انسان از خطرات مصون می ماند و الا خطرات خیلی زیاد است . یک جوان وقتی میکروفن به دست می گیرد هزارن چشم دارند او را می بینند و این می تواند آسیب بزند. لذا دنبال شهرت رفتن به یک معنا حرام است. اینکه من بیایم اینجا بخوانم برای اینکه شناخته بشوم ، این پشیزی ارزش ندارد که هیچ ، گناه است.

هدف نباید پول و مادیات باشد

وجه دیگر ، موضوع مادی مداحی است. می بینید جایی چیزی به شما نمی دهند اما وجودتان در آنجا مفید است اما جای دیگر میلیون ها تومان می دهند اما چون برای پول و مادیات رفته ای اثری نمی بینی. اینجاست که انسان در دامن مادیات می افتد. انتخاب بین هیئتی که پول خوبی می دهد و جایی که خبر چندانی از پول نیست هم کار سختی است و انسان باید از خدا کمک بگیرد. نمی خواهم بگویم هرکس پاکت گرفت مرتکب خلاف شده است ، نه اشکالی ندارد ولی هدف و معیار انتخابش نباید پول باشد. این آفت مداحی است. اینکه به من بگویند بیا فلان جا بخوان ، من بگویم میایم از امام حسینی که این قدر از او دم زده ام می خوانم و این قدر هم می گیرم! این چطور جور در میاید.

اینکه می بینیم بعضی جاها هزاران نفر می آیند ، سخنرانی و مداحی و سر و صدا اما اثری که باید بگذارد نمی گذارد و همان سینه زن و هیئتی پایش را که بیرون می گذارد باز به سراغ گناه می رود ، چه بسا اثر همین مادی بودن است.

مهمترین آفت مداحی دوری از عالم ربانی است

آفت دیگر مداحی این است که انسان دستش را از دست یک عالم ربانی جدا کند و خودش را بی نیاز این ارتباط بداند. این مهمترین آفت است.

خدا آیت الله حق شناس را رحمت کند. آن موقع در دوران جوانی ما خانه ایشان در خیابان خراسان بود . در ایام میلاد امام زمان(عج) در کوچه ایشان جوان ها جمع می شدند و چراغانی می کردند و ایشان هم یک صندلی می گذاشتند و در کوچه می نشستند و از ما هم دعوت می کردند و می خواندیم.

مطیع رهبر انقلاب باشیم

ارتباط با یک عالم ربانی که انسان را از بلیات و آفات مصون و محفوظ بدارد برای یک مداح لازم و ضروی است. در راس همه اطاعت از بیانات رهبر معظم انقلاب است. ایشان از سوی امام زمان (عج) حمایت می شوند.

ببینید اگر ما مطیع و پیرو صد در صد مقام معظم رهبری باشیم هیچ گاه لطمه نخواهیم خورد. نه اینکه آنجایی که به نفع ماست قبول کنیم و آنجایی که احساس می کنیم به نفعمان نیست ان قلت بیاوریم.

یکی از توصیه های همیشگی ایشان این است که همه بخش ها ی عزاداری باید پیام داشته باشد . شور باید پیام داشته باشد. الان متاسفانه در برخی از جلسات دریغ از یک دعا برای شهدا . بعضی ها حتی اشکال می کنند که چرا از موضوع هیئت و امام حسین(ع) خارج شدی! آن هم امام حسینی که او می خواهد. این شیوه غلط است.

خدا ان شاءالله روز به روز بر توفقیات همه خدمتگزاران دستگاه اهل بیت (ع) و نظام اسلامی به خصوص ذاکرین عزیز بیافزاید.

***

حاج منصور ارضی؛
شهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستند

به گزارش خبرنگار روضه نیوز ؛حاج منصور ارضی در دعای کمیل شب شهادت امام باقر علیه السلام مورخ نوزدهم شهریور ماه ۱۳۹۵ حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام اشاره ای به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب درباره فاجعه منا داشتند که متن آن به نقل از موسسه قدیم الاحسان را در ادامه خواهید خواند:

شهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستندایام منتهی به روز عرفه و عیدقربان مورد نظر خاص خداوند است
خداوند در طی سال به ایامی خاص توجه دارد و معلوم می‌شود در این روزها خط هدایت باز، برکت، وسعت نعمت و رزق در آن جاری است. در تهلیلات امیرالمومنین علی علیه السلام در دهه اول ماه ذی الحجه که فضیلت ذکر هدایت ایام الله را بیان می‌دارد بحث از لیالی و دهور صورت می‌پذیرد و در آخر دعا به یوم می‌رسد ” لَا إِلَهَ إِلَا اللَهُ عَدَدَ اللَیَالِی وَ الدُهُورِ… مِنَ الیَومِ إِلَى یَومِ‏ یُنفَخُ فِی الصُورِ” لا اله الا الله به تعداد شب‌ها و دوران‌ها … تا به هرروز تا زمانی که در صور قیامت بدمند – برگرفته از کتاب شریف “اقبال الاعمال” – نشان می‌دهد این دهه از ایام خاص سال است و روز عید قربان خودش بحثی جدا از این دهه است. علمای بزرگ ما مطالب مهمی در عظمت این روز بیان کرده اند ولی این ایام منتهی به عرفه مقدمه مهم و اساسی برای رسیدن به صبح روز عید قربان است حتی قدرت خداوند با وجود بسته نبودن دست پای شیطان(مثل ماه رمضان) بر همه نمایان می‌شود و خط هدایت را می‌توان مشاهده کرد.

شهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستندروز عرفه با وجود بسته نبودن دست و پای شیطان قدرت خداوند برهمه نمایان می‌شود
اگر در روز عرفه به ریسمان الهی چنگ بزنیم می‌توانیم به سعادت برسیم، حتی کسانی که از شب‌های ماه رمضان جا مانده اند در این روزها می‌توانند پیروز شوند. در این روز خیلی‌ها به سمت خدا می‌روند و کار و زندگی عمرشان را تامین می‌کنند چون در این روز اوضاع تغییر می‌کند. شنیدید در ماه رمضان نیز به مناسک حج و مخصوصاً عرفه نظر فراوانی است. اما راه میانبر ما به عرفات را ائمه اطهار علیهم السلام روشن کرده اند یعنی وقتی به امام حسین علیه السلام متوسل می‌شوی با زبان مناجات دعای عرفه و یا به امام سجاد علیه السلام متوسل می‌شوی با زبان مناجات در صحیفه خیلی سریع به حال عرفات و قرب الهی می‌رسی. هرچند این را دشمن نمی‌فهمد.

شهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستندبه دلیل اینکه شجره ملعونه پایه و اساس ثابت ندارد محکوم به نابودی است
در مورد شجره ملعونه دقت کنید که قرآن می‌فرماید بر روی زمین شجره ملعونه نفوذ می‌کند و همه جا را هم می‌تواند بگیرد ” ٱلشَجَرَهَ ٱلمَلعُونَهَ فِى ٱلقُرءَانِ وَنُخَوِفُهُم فَمَا یَزِیدُهُم إِلَا طُغیَٰنًۭا کَبِیرًۭا ” (سوره اسراء آیه ۶۰) قرار و مکان آن در زمین است و در رونده بودن ریشه آن تردید نیست. یکی از راه‌های شناخت شجره ملعونه شناخت شجره طیبه است ” أَلَم تَرَ کَیفَ ضَرَبَ اللَهُ مَثَلًا کَلِمَهً طَیِبَهً کَشَجَرَهٍ طَیِبَهٍ ” (سوره ابراهیم آیه ۲۴) ولی نکته مهم این است که؛ با تمام قدرت و فراگیری شجره ملعونه چون پایه و اساس ثابت ندارد محکوم به نابودی است یعنی با همه کارهایی که کشورهای عربی صهیونیستی آمریکا انجام می‌دهند، با همه پول هایی که خرج می‌کنند – و شاید همه در جنگی نابرابر با اینها توفیق شهادت بیابیم – ولی، مسیر اسلام با تکیه بر کلمه و شجره طیبه پابرجا می‌ماند.
به عبارتی دولت‌های عربی-صهیونیستی آمریکا با هزینه‌های سنگین نظامی سعی به برهم زدن نظام حاکم بر منطقه را دارند و با ناامن کردن منطقه نقش نیروی نظامی آمریکا را بازی می‌کنند یعنی کشورهایی مثل قطر، عربستان، اردن و کویت هم نقشه‌های آمریکا را اجرا می‌کنند و هم هزینه‌های سنگین خرید اسلحه از آمریکا را پرداخت و هم نیروهای نظامی آمریکایی را در گیر نمی‌کنند.

شهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستندشناخت شجره ملعونه برهمگان علی الخصوص جوانان واجب است
الآن با نفوذ در حجاز و عربستان، مسلمانان مجبور به شناخت و تفکیک شجره ملعونه و خبیثه از شجره طیبه می‌شوند. مثال ساده آن در ماجرای حضرت مسلم است که؛ مردم کوفه با وجود بیعت با ایشان به استقبال کسی رفتند که مقابل نائب خاص امام زمان ایستاد! چطور؟ فردی خود را شبیه به اباعبدالله علیه السلام درآورد و با همان حالات و رفتار، از بیرون شهر وارد شهر و سپس وارد دارالعماره شد بعدا مردم فهمیدند این شخص ابن زیاد ملعون است. این وجوب شناخت شجره ملعونه برهمگان علی الخصوص جوانان را مشخص می‌کند. سینه زنی برای امام حسین علیه السلام باید زیاد انجام شود، مداح اهل بیت باید زیاد شود و اصلاً مداحی باید شبانه روزی اجرا شود. ولی شرط دارد همه فقط بر سر امام حسین علیه السلام اتحاد داشته باشند و در مقابل هم نایستند.

شهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستندمردم کوفه به علت نداشتن برائت صحیح و درست به هر سوی متمایل شدند
محله‌ها باید پر شوند از هیئت‌ها منتهی با بیداری، یعنی هیئت‌ها را سنگر بدانید. نگوییم این محله دوتا هیئت دارد بگویید دو سنگر اهل بیت برای پشتیبانی هم در این محله وجود دارد، چون ورود ابن زیاد می‌تواند هر لحظه رخ دهد. ضعف کوفه همین موضوع بود محله‌ها از هم جدا بودند. کوفه مرکز حکومت اسلام بود و همه مردم دیندار بودند ولی این مردم به علت نداشتن برائت صحیح و درست به هر سوی متمایل شدند. یعنی دشمن شناس نبودند و قدرت تفکیک “شجره ملعونه” را از “شجره طیبه” نداشتند، نتوانستند راه نفوذ را بشناسند و ریشه آن را قطع کنند. وقتی برنامه ریزی می‌شود تا هیئت‌ها در تقابل با یکدیگر قرار بگیرند، مداحان در مقابل یکدیگر قرار بگیرند، یعنی یک پرچم از میان سنگرهای اهل بیت به دست خود هیئتی‌ها پایین می‌آید.

شهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستندبدانید شجره ملعونه با نابودی آل سعود از میان نمی‌رود
خیال نکنید در پیام مقام معظم رهبری فقط یک اسم وارد شده است، وحالا ما اگر به عربستان حمله کنیم و برویم به امید خدا سعودی‌ها را نابود کنیم شجره ملعونه را از میان برداشتیم، نه! اینطور نیست. قرآن می‌فرماید “قَالُوا۟ لَولَا ٱجتَبَیتَهَا قُل إِنَمَا أَتَبِعُ مَا یُوحَىٰ إِلَىَ مِن رَبِى هَٰذَا بَصَائِرُ مِن رَبِکُم وَهُدى وَرَحمَه لِقَومٍۢ ” (سوره اعراف آیه ۲۰۳) می‌گویند: چرا خودت(از پیش خود) آن را برنگزیدی؟! بگو: من تنها از چیزی پیروی می‌کنم که بر من وحی می‌شود؛ این وسیله بینایی از طرف پروردگارتان، و مایه هدایت و رحمت است برای جمعیتی که ایمان می‌آورند.
حالا حرف ما این است اگر شناخت و دشمن شناسی نباشد ما هرسال با مسلیمه اقامه عزاداری برای امام حسین علیه السلام  داشته باشیم، نه نائب خاص اباعبدالله علیه السلام را خواهیم شناخت و نه نایب امام زمان خود را خواهیم شناخت و حتی امام خمینی و مقام معظم رهبری را نخواهیم شناخت. من با منافقین، اختلاسگران، بی دین‌ها کار ندارم، مخاطب من همین هیئتی‌ها هستند، وقتی می‌گوییم ولی فقیه اینگونه موضع گیری کرده است نگویید من مقلد مرجع تقلید دیگری هستم وقتی می‌گوییم ولی فقیه یعنی نائب امام زمان، ماباید دقت داشته باشیم این موضوع با احکام تقلید در شرع متفاوت است.

شهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستندتطبیق اعمال امام حسن و یا امام حسین علیهما السلام  برای توجیه کنسرت‌ها انسان را از فیوضات الهی باز می‌دارد
کسانی که رند هستند و یا به هیئت‌ها می‌آیند تا ثواب ببرند، متوجه می‌شوند من چه می‌گویمن به دنبال حرف مداح و منبری می‌گردند ببینند به چه کسی متاک می‌گوید، این طوری می‌شود که تفکر متوکل عباسی در مسئولین ظاهری ما قرار می‌گیرد ، نماینده مجلسی که عضو کمیسیون فرهنگی مجلس است می‌آید با تطبیق اعمال حسنین علیهما السلام می‌گوید ما عزاداری را از امام حسین علیه السلام و کنسرت را از امام حسن علیه السلام بیاموزیم و دلیل می‌آورد اجرای کنسرت تبعیت از امام حسن علیه السلام است. ببینید کار به کجا رسیده که چنین تطبیقی برای توجیه کنسرت صورت می‌پذیرد! مثل آن شخصی که دختر خود را برای مبارزه با حضرت فاطمه سلام الله علیها مقایسه کرده بود. این تطبیق‌ها انسان را از فیوضات الهی باز می‌دارد.
اینکه می‌گوییم هیئت‌ها سنگرهای اهل بیت است و باید پشتیبان هم باشند به این دلیل است که ما درگیر یک نبرد داخلی – همان جنگ فرهنگی – و نبردی خارجی که همه شاهد آن هستیم می‌باشیم. بدین ترتیب باید یک فرد بسیجی هیئتی در میان هیئتی‌ها برای  آموزش و بیان مطالبی درجهت تبیین مواضع دقیق و ایجاد پشتیبانی بین هیئت‌ها وجود داشته باشد. بدانید وقتی حرف از تندروی، افراط، بصیرت و.. می‌شود باید درجایی دیگر انفعال، تفریط و بی بصیرتی صورت گرفته باشد.
شناخت شجره ملعونه به ما مسیر بیداری امام حسین علیه السلام را دقیق نشان خواهد داد، باعث می‌شود فریاد اباعبدالله الحسین علیه السلام را بشنویم که می‌فرمایند نگذارید از اسلام فقط “والسلام” بماند.

شهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستندبهای برائت از مشرکین خون حجاج شهید در سال ۱۳۶۶ و سال گذشته بود
آیا امام حسین احتیاج به گریه ما دارد چون قتیل العبرات است؟! بدانیم این ایام برای کسانی که به حج نرفته اند بر دو قسم است یک قسمت روزه داری، قسمت دوم بیداری است. برای مثال تشخیص روز برائت از مشرکین از اولین کارهایی بود که جمهوری اسلامی ایران انجام داد و البته این برائت تنها با حرف به دست نمی‌آید و بهای آن خون حجاج در سال ۶۶ بود و یا می‌بینید سال قبل بیش از هفت هزار نفر از مسلمانان به شهادت رسیدند و بیشتر از  ۴۰۰ نفر هم از ایران به شهادت رسیدند. توجه داشته باشیم این راه انتخابی است و خداوند انتخاب می‌کند، ببینیم با خدا چگونه معامله کردیم و این باعث شده از فیوضات الهی بهره مند شویم یا بی بهره بمانیم.

شهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستندشهدای مدافع حرم شاخصه شناخت شجره ملعونه هستند
درمورد ایام شهادت حضرت مسلم علیه السلام ، که پذیرایی و استقبال خوبی نیز داشتند باید گفت ورود ایشان با پذیرایی و استقبال و سپس بیعت جمعی مردان و زنان کوفی به نیابت از اباعبدالله الحسین علیه السلام صورت پذیرفت به شکلی که برای زن‌ها ظرف آبی قرار دادند و زن‌ها در یک طرف دست خود را در تشت آب می‌نمودند و حضرت مسلم هم دست خود را در ظرف آب می‌نمود و به این شکل بیعت صورت می‌پذیرفت. سابقه این کار برمی‌گردد به بیعت با امیرالمومنین علی علیه السلام وحضرت محمد صلی الله علیه و آله .
یعنی علاوه بر مردان، زنان نیز اعلام ایستادگی و پشتیبانی از مسلم ابن عقیل نمودند حالا شما ببینید در کوفه فقط یک زن بر سر این بیعت استقامت نمود.  “طوعه” با اینکه – داماد یا پسرش – در دربار حکومت ابن زیاد بود با این وجود پای مسلم ابن عقیل ایستاد یعنی نگفت من که از روز اول نبودم و یا مسئولیتش با من نیست ، گفت من الآن آمدم حالا چه کمکی می‌توانم به نائب امام زمان کنم. مثل شهدای مدافع حرم که با آمدنشان شهدای دفاع مقدس را رو سفید کردند. اینها شهدای جنگ تحمیلی را زنده کردند. این شهدای مدافع حرم سر نیزه ای در مقابل دشمنان ما هستند. اگر شجره ملعونه را نشناسیم یک روز می‌رسد که فقط برای ثواب در مجلس اباعبدالله شرکت می‌کنی گویی که امام حسین علیه السلام به گریه‌های ما نیاز دارد، یا چون بانیان به هیئت نیاز دارند یک پولی هم به هیئت می‌دهند.

***

اسلامِ امام حسین؛اسلامِ سیاست و مجاهدت است
بیانیه هیأت‌های محوری و برگزیده کشور در آستانه محرم

به گزارش روضه نیوز ؛برای تهیه «بیانیه هیأت‌های محوری و برگزیده کشور در آستانه محرم الحرام»، ضمن رصد و بررسی و تحلیل فضای جامعه و نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیدهای پیشِ روی هیأت‌ها؛ محورهای آن از تمام شرکت‌کنندگان در پنجمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور فراخوان، بررسی و جمع‌بندی شد. سپس پیش‌نویسِ بیانیه در جلسه‌ای با حضورِ خادمین و نمایندگان هیأت‌ها بازخوانی و اصلاح شد. متن بیانیه به شرح زیر می‌باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

عاشورا سرمایه عظیم و میراث گران‌بهای سیدالشهدا(علیه‌السلام) است که موجب بالندگی، حرکت و اثرگذاری مکتب شیعه است. سرچشمه تمام مجاهدت­ها و جانفشانی‌ها عاشورا است. انقلاب اسلامی با عاشورا آغاز شد و با آن به مسیر رشد و تعالی خود ادامه می‌دهد. ما خادمان هیأت، وظیفه خود می‌دانیم، از این سرمایه عظیم محافظت کرده و بر شکوه آن بیافزاییم.

عاشورا از «معرفت و عقلانیت»، «حماسه و عزت» و «احساس و عاطفه» تشکیل یافته است. عناصری که جزء لازم و جدانشدنی پیکره عاشورا هستند. عاشورای بدون حماسه و عزت، عاشورای خالی از تفکر و اندیشه و معرفت، و عاشورای منهای عاطفه و اشک، نمایش و بزرگداشتی ناقص از این واقعه و انقلاب عظیم است. ما خادمان هیأت­ها وظیفه خود می­دانیم، در فرصت محرم این سه عنصر را تبیین کرده و زمینه ایجاد آن را در جامعه و علی‌الخصوص در بین جوانان ایجاد کنیم.

احترام به عاشورا، یعنی احترام به مقاومت، یعنی احترام به سرخم نکردن در برابر ظلم. احترام به عاشورا، یعنی احترام به برائت از طاغوت و مستکبرین، یعنی مصداق «مثلی لا یبایع مثله»، یعنی احترام به مرگ با عزت، در زمانه غوغای یزیدان مستکبر که مصداقی دقیق‌تر از آمریکا و صهیونیست برای آن پیدا نمی‌شود. در زمانه هیاهوی پیروان اموی آنان در سوریه و عراق و همه آن‌ها که مصداق «بایعت و شایعت و تابعت علی قتله» هستند، راه اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) راه ماست و مسیری جز آن نمی‌شناسیم. ما خادمان هیأت، وظیفه خود می‌دانیم با تأسی به علمدار کربلا، تا آخرین لحظه از پرچم حسینی محافظت کرده و حسرت قبول امان‌نامه را بر دل دشمنان ولی باقی گذاریم و فریاد رسای «هیهات منّا الذله» را به گوش عالمیان رسانیم.

فضای هیأت و جلسات اقامه عزای سیدالشهدا (علیه‌السلام) فضایی مقدس و مطهر است. فضای نزول ملائکه است، فضای تطهیر قلوب و غبارروبی جان­ها از گَرد دنیا و معاصی است. ما خادمان خیمه­گاه حسینی وظیفه خود می‌دانیم ساحت نورانی این خیمه را از آلودگی­ها پیراسته و آن را به کلام و ذکر اهل‌بیت(علیهم‌السلام) زینت دهیم. چهارچوب هیأت، شریعت و مسیر اهل بیت (علیهم‌السلام) است. از این رو برخود لازم می‌دانیم از هرگونه انحراف از این مسیر در شعر و سبک و سایر ابزارهای هنری جلوگیری کنیم.

به فرموده حضرت روح الله(ره) آن رهرو حقیقی مکتب سیدالشهدا (علیه‌السلام): «هر مکتبی هیاهو می‌خواهد، باید پایش سینه بزنند، هر مکتبی تا پایش سینه‌زن نباشد، تا پایش گریه‌کن نباشد، تا پایش توی سر و سینه زدن نباشد، حفظ نمی‌شود.» پس برخود لازم می‌دانیم برای حفظ مکتب عاشورا، با راه‌اندازی دسته­های عزاداری، فضاسازی مناسب، برپایی ایستگاه‌های صلواتی و بسنده نکردن به فضای داخل هیأت در این راستا بهتر از سال گذشته قدم برداریم.

اسلامِ امام حسین(علیه‌السلام)، اسلامِ سیاست و مجاهدت است. اسلامِ جان دادن برای استقرار حکومت الهی است. مرام ما این است که ضمن پرهیز از ورود در دعواهای جناحی و سلیقه­ای و توهین به افراد، با تبیین شاخصه­های حرکت سیاسی امام حسین (علیه‌السلام) و استفاده از این مضامین در اشعار، بر بصیرت و شناخت مخاطبین افزوده و ذهن­ها را برای تشخیص حق از باطل و تفکیک ایمان از نفاق هدایت کنیم.

سیدالشهدا (علیه‌السلام) همه بزرگان و علمای اسلام را اعم از شیعه و غیر شیعه، به مبارزه برای نجات اسلام دعوت فرمودند. ما نیز با تأسی به آن رهبر یگانه، همه جهان اسلام، اعم از شیعه و سنی را به یکپارچگی و تشکیل صف واحده برای نجات اسلام و مبارزه با استکبار جهانی دعوت می‌کنیم و هرگونه اقدام برای تفرقه‌افکنی و نزاع را کمک به دشمنان امام حسین (علیه‌السلام) می‌دانیم.

حضرت اباعبدالله (علیه‌السلام) قبل از واقعه عاشورا به اصحاب خود فرمودند: هرکس حقی از مردم بر گردن دارد کاروان را ترک کند و حق­الناس را ادا کند. مرام ما مرام حسینی است و تلاش می‌کنیم به هیچ نحو مراسم و دسته­های عزا موجبات ضایع شدن حق مردم نشود.

عاشورا نتیجه دنیاطلبی خواص و بی­بصیرتی عوام بود. ما خود و جامعه را به دل بریدن از دنیا و بصیرت دعوت می­کنیم. قطعاً کوتاهی و سکوت خواص در این پیچ تاریخی منجر به مظلومیت حق خواهد شد.

قدمِ صدق عاشقان سیدالشهدا (علیه‌السلام) با خون و مجاهدت ثابت می­شود و شهدای انقلاب و دفاع مقدس مصداق حقیقی حسینیان راستین هستند. مرام ماست که این الگوهای یگانه را به نسل جوان معرفی کرده و راه و رسم عاشورایی زیستن و حسینی شدن را از آن‌ها بیاموزیم.

طلیعه نورحسینی در تمام دنیا قابل رؤیت است. امروز بیش از پیش حقیقت عاشورا و مکتب اهل‌بیت (علیهم‌السلام) متجلی شده و جان‌های تشنه را به سوی کربلا می‌کشاند. نهضت میلیونی زیارت اربعین و سانسور خبری غرب، نشان از این حقیقت دارد. اقدام به عزاداری­های وهن­آلود چون قمه‌زنی که پایه‌ای در دین ندارد، زمینه کراهت و دوری قلب­ها را از نور سیدالشهدا (علیه‌السلام) فراهم می­کند و این ظلمی است نابخشودنی. ما ضمن برائت از عاملان اصلی و مزدوران انگلیسی، آن تعداد از محبین امام حسین (علیه‌السلام) را که از روی ناآگاهی تحت تأثیر القائات شیطانی رسانه­ای قرار گرفته‌اند، به هوشیاری و توجه به عواقب این عمل ناپسند دعوت می‌کنیم.

***

حجت الاسلام مومنی در همایش بسیج مداحان:
روضه‌ها باید مستند باشد تا دشمنان سوء استفاده نکنند

 به گزارش روضه نیوز ؛حجت الاسلام سید حسین مومنی در همایش بسیج مداحان استان تهران که در حسینه‌ پیروان شهدا در شهرستان ری برگزار شد، با بیان این که در قرآن کریم سخن از وجاهت ۲ پیامبر، موسی با عنوان (وجیهاً فی‌‌الاخره) و عیسی(ع) با عنوان (وجیهاً فی‌الدنیا و الآخره) آمده است گفت: افرادی بر این دو پیغمبر تهمت می‌زدند تا وجاهت آنان را از بین ببرند اما خداوند این را نمی‌خواست و آنان را وجیه قرار داد.

بدون عکس

وی با اشاره به نعمت عطا شده از سوی خدا که وجیه در دنیا و آخرت است، یادآور شد: این نعمتی است که هر که با آن انس بگیرد نه تنها در دنیا بلکه در آخرت نیز وجاهت پیدا می‌کند و او امام حسین(ع) است.

حجت الاسلام مومنی با بیان این مطلب که هنوز نزدیک ۲ ماه تا راهپیمایی اربعین حسینی(ع) باقی مانده است، اما تاکنون جمعیت بسیاری از مشتاقان حسینی برای این سفر ثبت نام کرده‌اند گفت: این شوق بسوی امام حسین(ع) از وجاهت عطا شده خداوند به آن امام بزرگوار است.

وی خاطر نشان کرد: روایت بسیار زیادی درباره فضیلت زیارت امام حسین(ع) در کتاب‌هایی چون کامل‌ الزیارات، نورالعین، جلد ۱۰ و ۱۱ دانشنامه امام حسین(ع) به صورت مستند بیان شده است و می‌توان این نتیجه را گرفت که صرف زیارت امام حسین(ع) موضوعیت دارد و یقیناً اثرگذار نیز خواهد بود. همچنان که تاکنون چنین بوده است.

حجت الاسلام مومنی با اشاره به عقلانیت، حماسه و عزت و عاطفه به عنوان ۳ عنصر مورد تاکید مقام معظم رهبری درباره ماجرای کربلا گفت: این ۳ عنصر باید توأم با هم مورد توجه باشد. هیچ چیزی در کربلا خارج از عقلانیت نبوده است اما باید ظرف عقل را نیز گسترش داد و مداحان در این عرصه می‌توانند اثرگذار باشند.

وی افزود: گاهی اوقات پیش می‌آید که کار با عقل و حماسه پیش نمی‌رود لذا اینجاست که باید به سراغ «عاطفه» رفت و امام حسین(ع) با روی دست گرفتن حضرت علی‌اصغر(ع) عاطفه عالمیان را در عالم تحت تاثیر قرار دادند.

حجت الاسلام مومنی با بیان این که پیامدهای واقعه کربلا و اتفاقات آن روز لازم است، برای مردم بیان شود گفت: ذاکران اهل بیت(ع) در انتخاب سبک و اشعار مداحی وقت می‌گذارند اما در زمینه روضه خوانی وقت کافی گذاشته نمی‌شود.

وی خاطر نشان کرد: آنقدر روضه صحیح داریم که دیگر نوبت به زبان حال نمی‌رسد و باید به این نکته توجه داشت که روضه‌ها مستند باشند. چرا که دشمنان به این موضوع توجه ویژه دارند و باید طوری رفتار کرد که زمینه برای سوء استفاده آنان فراهم نشود.

***

السلام علی الحسین ، پوستر السلام علی الحسین

شیعه آرت

السلام علیک یا علی بن محمد ایها الهادی النقی

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.