النّاس على دين ملوكهم

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

چندی پیش مطلبی منتشر کردیم با موضوع : گفتمان سوم تیر چیست؟ ؛ که در آن مطلب به شرح نصایح امام خامنه ای خطاب به دولت نهم در جلسه با هیئت دولت در تیرماه84 بود ، پرداختیم .

امروز در این مطلب قصد دارم به شرح و بحث یکی از قسمتهای بیانات آقا بپردازیم .

*********

النّاس على دين ملوكهم

توجه به ساده‌زيستى است . يكى از شعارهاى خوب آقاى احمدى‌نژاد مسأله‌ى ساده‌زيستى است . اين شعار، شعار بسيار مهمى است ؛ اين را نبايد دست‌كم گرفت . يك وقت هست كه ما در زندگى شخصى خود مثلاً حركت اشراف‌گونه‌يى داريم بين خودمان و خدا؛ كه اگر حرام باشد ، حرام است ؛ اگر مكروه باشد ، مكروه است؛ اگر مباح باشد ، مباح است ؛ اما يك وقت هست كه ما جلوى چشم مردم يك مانور اشرافى‌گرى مى‌دهيم ؛ اين ديگر مباح و مكروه ندارد ؛ همه‌اش حرام است ؛ به‌خاطر اين‌كه تعليم‌دهنده‌ى اشرافى‌گرى است به: اولاً زيردست‌هاى خودمان ، ثانياً آحاد مردم به اين كار تشويق مى‌شوند . ما نبايد مردم را به اين كار تشويق كنيم . ممكن است در داخل جامعه كسانى پولدار باشند و ريخت و پاش كنند – البته اين كار بدى است ، ولى به خودشان مربوط است – اما ريخت و پاش ما اولاً از جيبمان نيست ، از بيت‌المال است ؛ ثانياً ريخت و پاش ما مشوق ريخت و پاش ديگران است.

 واقعاً «النّاس على دين ملوكهم». ملوك در اين‌جا به معنى پادشاهان نيست كه بگوييم ما پادشاه نداريم؛ نه، ملوك شماها هستيد ؛ النّاس على دين ماها .

در يكى از تاريخ‌ها خواندم زمانى كه وليدبن‌عبدالملك خليفه شده بود ، چون خيلى اهل جمع‌كردن ثروت و جواهرات و اشياء قيمتى بود ، مردم كوچه و بازار وقتى به همديگر مى‌رسيدند ، مكالماتشان از اين قبيل بود : آقا! فلان لباس را آوردند ، شما خريديد؟ آقا! فلان نگين را فلان كس آورده ، شما خريديد؟ يعنى مردم همه‌اش راجع به خريد و فروش وسايل و اشياء زينتى و امثال اينها حرف مى‌زدند . بعد از وليد ، سليمان‌بن‌عبدالملك خليفه شد . او اهل ساختمان‌سازى بود و به كاخ‌سازى و ساختمان‌سازى خيلى عشق مى‌ورزيد . اين مورخ مى‌گويد مردم حتّى وقتى براى نماز به مسجد مى‌آمدند ، يكى مى‌گفت : آقا! شما كار ساختمانىِ منزلتان را تمام كرديد؟ ديگرى مى‌گفت : آقا! شما فلان خانه يا زمين را خريديد؟ ديگرى مى‌گفت : آقا! شما آن دو اتاق را اضافه كرديد؟ حرفهايشان همه از اين قبيل بود . بعد از اين دو نفر، عمربن‌عبدالعزيز آمد . او اهل عبادت بود . مورخ مى‌گويد مردمِ كوچه و بازار وقتى به هم مى‌رسيدند ، يكى مى‌گفت : آقا! راستى شما ديروز دعاى ماه رجب را خوانديد؟ ديگرى مى‌گفت : آن دو ركعت نماز را خوانديد؟ بنابراين رفتار ماها يك تأثير قهرى در رفتار مردم دارد . ساده‌زيستى بسيار چيز خوبى است .

*********

تحلیل بنده از پاراگراف دوم :

النّاس على دين ملوكهم با توجه به شرایط کنونی .

وقتی مسئولین اشرافی عمل می کنه ، فضای جامعه و فیلمها هم میرن سمت اشرافی گری و تجمل گرایی .

مردم وقتی نگاه می کنند و می بینند دولتشون و نظامشون انقلابی رفتار می کنه ، اونها هم انقلابی رفتار می کنند . و مثل سال 88انقلابی میان پای صندوق رای .

وقتی می بینند رهبری و نظام ، انقلابی پای مواضع و حقوق ملت ایران و اسلام ایستاده ، ملت هم همه متحد و همدل مقاومت می کنند .

Faravahar-Gold.svg

وقتی دولت رو میاره به سمت باستان گرایی و ملی گرایی تعجبی نداره که از پشت شیشه ماشینها تا گردنبندها و حتی تا نقش کاسه و نعلبکی ها هم تبدیل میشه به نقش کورش و نماد زرتشت و فروهر .

بگذریم …

 

* اینجا چندتا نکته هست :

اول اینکه : مسئولین باید هواسشون باشه که همونطور که امام خامنه ای هم فرمودند ، تخصص با تعهده ، مسئولی که متعهد نباشه فضای جامعه رو منحرف می کنه ( مثل تزهایی که سر کار فرهنگی و حجاب و امر به معروف و نهی از منکر در دولت دهم داده شد و جامعه رو به این روز در آورد . حالا دولت اصلاحات بماند ) . مخلص کلام ، مسئولی که میاد باید باتقوا باشه ، اصلا دیدش فرهنگی باشه .
دوم : ملت هواسشون باشه کسی که انتخاب می کنند باید متعهد و متخصص باشه . چون غیر از وضعیت معیشتی و روانی ، حاکمیت مسئول دین مردم هم هست . پس ملت هم باید عنایت داشته باشند که وظیفه دارند نسبت به تحقیق و تشخیص انتخاب اصلح . چون طبق این تفاسیر در روند جامعه و دین دیگران مستقیم و غیر مستقیم مآثرند .
وسلام

 

*********

النّاس على دين ملوكهم

 

نظر شما چیه؟؟؟؟